TŘÍNOHÉ TOČNY

Konstrukce:

Konstrukce točny zajišťuje dostatečnou tuhost sestavy a požadovanou nosnost. Uložení nosné konstrukce otočného talíře je bez vůlí a použitý druh pohonu umožňuje zcela tichý chod při malé spotřebě el. energie. Smysl otáčení točny lze reverzovat a rychlost (pevný převod) nastavit dle požadavků zákazníka od cca. 3 ot./min do 10 ot./min. Točny jsou určeny pro použití ve vnitřním prostředí.

Základnu točny tvoří třínožka z ocelového profilu. Její konce opisují pomyslnou kružnici a jsou opatřeny stavěcími šrouby s aretací pro přesné vyrovnání točny do horizontální polohy. Ze středu třínožky vychází hřídel, na kterém se otáčí unašeč. Ten je uložen ve dvojici valivých ložisek a poháněn přes řemínkový převod elektromotorem. Na unašeči je upevněna konstrukce s otvory pro upevnění talíře a úpravou k jeho vystředění. Ocelové díly točny jsou povrchově upraveny lakováním, nebo galvanicky pokoveny. Elektromotor točny je z bezpečnostních důvodů napájen ze síťového adapteru malým střídavým napětím 12 V, 50 Hz. Na jednom rameni třínožky základny je upevněna krabice pro zapojení elektroinstalace, na boku krabice najdeme přepínač reverzace otáček a výstup přívodního kabelu o délce tří metrů. Konec kabelu je opatřen konektorem pro připojení k síťovému adapteru a do kabelu může být osazen vypínač.

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek
třínohá točna bez talíře vyrovnání polohy detail pohonu třínohá točna s kruhovým talířem

Typy točen a ceny

Točny popsané konstrukce jsou běžně vyráběny ve třech velikostech dle nosnosti a dodávány bez talíře (viz. fotografie „třínohá točna bez talíře“). Počet otáček za minutu určuje po dohodě zákazník.

typ T15
Nosnost: 15 kg
průměr talíře: do 50 cm
výška: ~ 20 cm
doporučené otáčky 3 ot./min
napájení: 12V, 50 Hz přes síťový adapter (zahrnut v ceně)
příkon: ~ 10 VA
CENA: od 5950,- Kč bez DPH 20%

typ T30
Nosnost: 30 kg
průměr talíře: do 70 cm
výška: ~ 23 cm
doporučené otáčky 3 ot./min
napájení: 12V, 50 Hz přes síťový adapter (zahrnut v ceně)
příkon: ~ 20 VA
CENA: od 7500,- Kč bez DPH 20%

Provedení s talířem

Točny je možno objednat včetně talíře, připevněného na nosnou konstrukci. Vesměs se jedná o rovnou kruhovou desku, jejíž obvod je po upevnění na nosnou konstrukci zafrézován do přesného tvaru kružnice. Cena potom závisí na druhu materiálu, tvaru, tloušťce a povrchové úpravě talíře a sjednává se dohodou.

Atypická provedení

Odlišné parametry točen (jiná nosnost, výška, konstrukce pro uchycení předmětu, reverzace, regulace otáček, délka přívodu a pod.) je nutno vždy dohodnout. Výsledná cena potom vesměs vychází z cen základních typů.

Vyrábí a dodává: ing Jiří Žáček, Praha
mobil: 602 835 286
jizacek@email.cz
Na hlavní stránku