OTOČNÝ ROŽEŇ - GRIL
Provedení ocel

Prezentovaný otočný rožeň má obdobné určení a užitné vlastnosti, jako rožeň z nerez oceli a vesměs vychází z jeho koncepce. Je však vyroben z běžné oceli a některé jeho konstrukční celky jsou zjednodušeny. Montážní ocelové šrouby nejsou opatřeny hliníkovými točítky. Hřídelem rožně lze opět otáčet ručně, nebo elektrickým pohonem, motor s převodovkou je stejně jako u nerez provedení napájen malým, bezpečným napětím 12 V ze síťového adaptéru. Rožeň je standardně vyráběn ve dvou velikostech dle rozteče opěr (110 cm a 150 cm). Konstrukce a provedení jednotlivých částí otočného rožně jsou spolu s jejich užitnými vlastnostmi popsány níže s odkazy či porovnáním s nerez provedením. Na konci jsou uvedeny ceny rožňů v dodávaných sestavách.

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek

Hřídel rožně s vidlicemi

Konstrukce hřídele je identická s nerez provedením. Kroužky, vymezující polohu hřídele vůči opěrám, jsou soustruženy z tvrzeného hliníku. Dvě protilehlé vidlice jsou posuvné po hřídeli, nelze však měnit rozteč prutů, ani jejich úhel. Vidlice je tak tvořena ocelovým kroužkem s příčným závitem, na kroužku jsou proti sobě pevně přivařeny dva tvarové pruty se špicí na konci. Vzdálenost osy prutu za ohybem od osy hřídele je 12 cm pro rožeň s roztečí 150 cm a 8 cm pro rožeň s roztečí opěr 110 cm.

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek
hřídel s vidlicí detail upevnění vidlice

Opěry

Hřídel rožně se otáčí ve dvou ložiscích opěr, přičemž trubka opěry není na rozdíl od nerez provedení osazena objímkou. Do trubky je volně zasunuta ložisková tyč s posuvným kroužkem, jehož stavěcí šroub po utažení zajišťuje nastavenou polohu ložiskové tyče, tedy výšku ložisek a tím i hřídele. Aby nedošlo při zarážení samotných trubek opěr do země k jejich poškození, je opět dodáván ocelový trn z plné kulatiny. Zatlučením a následným vytažením trnu vznikne v zemi dostatečně hluboký otvor, do něhož zasuneme trubku opěry a následně ji zajistíme ve vertikální poloze. Trubky opěr lze po dohodě upravit např. pro zalití betonem pro případ pevného umístění rožně.

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek
opěra (trubka opěry + výsuvná ložisková tyč) detail zajištění ložiskové tyče detail přední opěry

Ruční a elektrický pohon

Hřídelem rožně je možno otáčet buď ručně, nebo pomocí elektrického pohonu. Konstrukční řešení obou způsobů otáčení je vzájemně nezávislé a je stejné, jako u rožně v nerez provedení. Kliku ručního pohonu však tvoří prostá tvarovaná kulatina bez rukojeti a na zadním čele elektrického pohonu nenajdeme ani signální LED diodu, ani přepínač. Ze středu zadního čela vystupuje pouze přívodní kabel se šňůrovým vypínačem. Jsou používány stejné typy elektromotorů s převodovkou, jako pro nerez provedení a el. pohony jsou tedy opět dodávány s výstupními otáčkami 2 ot./min ve dvou velikostech, lišících se výstupním kroutícím momentem. Pohon, určený pro rozteč 110 cm, disponuje kroutícím momentem 2 Nm, rožněm s roztečí 150 cm potom otáčí pohon s kroutícím momentem 4,5 Nm. Proti tepelnému záření z ohniště i případným kapkám odstřikujícího tuku je pohonná jednotka chráněna oválnou zástěnou z leštěného hliníkového plechu. Tato zástěna je na hřídeli rožně zafixována stavitelnou objímkou. Zástěnu lze použít i při ručním otáčení rožněm. K pohonu je možno dodat měnič napětí a napájet jej např. z autobaterie v místech bez el. sítě.

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek
rožeň s ručním pohonem el. pohon bez zástěny rožeň s elektrickým pohonem zadní pohled

Vyvážení hřídele rožně

Způsob vyvážení hřídele rožně je zcela totožný s nerez provedením.

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek

Čistění rožně po grilování a uložení pro přepravu

Vzhledem k použitému konstrukčnímu materiálu je údržba a čistění rožně o málo náročnější, než u nerez provedení. Po umytí je vhodné jednotlivé díly rožně otřít a uložit na suchém místě. Sestavu (mimo hřídele) je opět možno uložit do dřevěné přepravky s víkem. Pro utažení či povolení jednotlivých montážních šroubů jsou dodávány dva šestihrany

Velikosti rožňů

Rožeň je standardně vyráběn a dodáván ve dvou velikostech, které jsou dány roztečemi opěr (vzdáleností ložisek) a celkovou nosností.

1) Rozteč opěr max. 110 cm (celková délka hřídele 130 cm, činná délka 90 cm) vhodný pro přípravu pokrmů do hmotnosti cca. 15 kg. El. pohon 2 Nm.
2) Rozteč opěr max. 150 cm (celková délka hřídele 170 cm, činná délka 130 cm) vhodný pro přípravu pokrmů do hmotnosti cca. 30 kg. El. pohon 4,5 Nm.

Sestava obsahuje :


Ceny (jsou uvedeny včetně DPH)

otočný rožeň s roztečí 110 cm cena : 8 950,- Kč
otočný rožeň s roztečí 150 cm cena : 10 300,- Kč

Pro obě velikosti lze přiobjednat dlouhou vidlici s úpravou pro přípravu ražniči a ryb za 2 900,- Kč.

Vyrábí a dodává: ing Jiří Žáček, Praha
mobil: 602 835 286
jizacek@email.cz
Na hlavní stránku